GALERIJA
MŪS ATBALSTA
BLOGS
Krišjānis Tūtāns
Jevgēņijs Gavrilovs
Māris Minkēvics
Dagnis Bricis
Valdis Kļaviņš
RS:X EUROPEANS CHAMPIONSHIP
DATUMS 24.02.-01.03.
VIETA Madeira, portugal
KLASES
RS:X
STATUSS Reitings 1.5
GOLD FLEET Sailed
8
Discards
2
To count
6
Entries
45
Scoring system
Appendix A
# Fleet Division Nat Sail# Helm name Total Net
1 Gold POL POL 013 Miarczynski Przemek 23 12
2 Gold ISR ISR 1 Dagan Arnon 33 15
3 Gold NED NED 52 Bouman Casper 39 19
4 Gold POL POL 16 Polanowski Michael 35 20
5 Gold ARG ARG 3 Costa Hoevel Gonzalo 74 32
6 Gold Master AUS AUS 0 Allen Stephen 68 41
7 Gold POL POL 555 Korczycki Filip 77 44
8 Gold POL POL 10 Brzozowski Wojtek 101 47
9 Gold BRA BRA 3333 Paulo dos Reis 83 50
10 Gold FRA FRA 531 Warembourg Nicolas 81 52
11 Gold Master EST EST 202 Ervin Martin 94 52
12 Gold POL POL 25 Mokrzycki Hubert 116 67
13 Gold Master EST EST 44 Molder Toomas 114 71
14 Gold L FRA FRA 752 Cousin Alexandr 118 74
15 Gold FRA FRA 105 Le Metayer Aurelien 121 81
16 Gold POL POL 11 Hlavaty Pawel 164 90
17 Gold LAT LAT 23 Preiss Janis 162 92
18 Gold NED NED 13 Littel Dennis 162 94
19 Gold L BRA BRA 999 Schurmann Wilhelm 187 95
20 Gold L POL POL 48 Wojtek Mroczynski 165 101
21 Gold POL POL 23 Maciek Rutkowski 154 106
22 Gold FRA FRA 823 Brault Valentin 186 109
23 Gold POL POL 83 Michal Attowicz 186 111
24 Gold EST EST 24 Kaju John 170 115
25 Gold L LTU LTU 13 Gresevicius Mantas 180 118
26 Gold L NED NED 777 de Jong Teade 179 123
27 Gold Master LAT LAT 13 Dale Ansis 196 134
28 Gold L FRA FRA 55 Legallois Loic 231 139
29 Gold Master LAT LAT 11 Birzulis Maris 211 147
30 Gold L POL POL 192 Pietrasik Michal 228 156
31 Gold FRA FRA 1642 Zoonekynd Edwy 267 179
32 Gold L LTU LTU 76 Gresevicius Gediminas 257 181
33 Gold L POL POL 239 Sieminski Przemek 264 184
34 Gold Master GRE GRE 28 Skarlatos Nikolas 261 184
35 Gold Master EST EST 555 Niine Urmas 270 189
36 Gold Master LAT LAT 25 Zelcs Romualds 280 201
37 Gold LAT LAT 48 Omanbriedis Ricards 277 203
38 Gold Master SWE SWE 8 Sjostedf Ulf 291 204
39 Gold LAT LAT 0 Rencis Janis 295 207
40 Gold Youth LTU LTU 153 Sliuburys Andrius 305 220
41 Gold Master L LAT LAT 107 Aleksandrs Leontjevs 315 227
42 Gold NED NED 77 Bartlema Pieter 323 231
43 Gold Grand Master LTU LTU 789 Moliusis Arvydas 321 233
44 Gold LAT LAT 68 Smiltenieks Maris 330 238
45 Gold LTU LTU 1001 Sipavicius Karolis 342 250
SILVER FLEET Sailed
8
Discards
2
To count
6
Entries
45
Scoring system
Appendix A
# Fleet Division Nat Sail# Helm name Total Net
1 Silver Youth LTU LTU 799 Jasiunas Rytis 33 18
2 Silver EST EST 233 Runge Timo 49 20
3 Silver LTU LTU 11 Liutkus Giedrius 79 20
4 Silver Youth FIN FIN 2 Gronqvist Joel 45 24
5 Silver L LAT LAT 313 Vitols Kristaps 60 32
6 Silver Master EST EST 789 Poltruk Gunnar 56 36
7 Silver Youth POL POL 211 Klopocinski Maciej 79 43
8 Silver Master LAT LAT 119 Talis Petersons 110 45
9 Silver Youth L EST EST 12 Kask Peeter 91 47
10 Silver SWE SWE 76 Kujala Jesper 114 49
11 Silver Grand Master BRA BRA 302 Pozolo Renato 101 52
12 Silver Grand Master LAT LAT 134 Stravss Bruno 100 57
13 Silver Master LTU LTU 646 Kriukelis Mindaugas 88 58
14 Silver Grand Master FIN FIN 312 Smeds Anders 130 67
15 Silver Grand Master EST EST 209 Kivistik Erki 116 73
16 Silver Youth LTU LTU 718 Voverys Paulius 123 85
17 Silver Master L RUS RUS 12 Druzhinin Alexander 137 85
18 Silver Youth L FIN FIN 5 Blinnikka Daniel 144 90
19 Silver Master L EST EST 167 Vettik Alar 145 95
20 Silver Grand Master L LAT LAT 77 Asars Uldis 190 98
21 Silver Master GBR GBR 91 Briggs James 149 100
22 Silver Master LTU LTU 99 Dyburis Mantas 187 124
23 Silver Master GRE GRE 2000 Kampouropoulos Nikolaos 188 128
24 Silver Grand Master LAT LAT 777 Grobins Martins 211 130
25 Silver Master L RUS RUS 120 Korzhikov Vladimir 217 140
26 Silver Master L EST EST 69 Kajakas Aivar 204 141
27 Silver Master GBR GBR 98 Bond Chris 207 148
28 Silver Master LAT LAT 40 Ozols Maris 220 158
29 Silver RUS RUS 171 Chayka Ilya 231 161
30 Silver Master L NOR NOR 32 Underthun Eirik 249 169
31 Silver Master L SWE SWE 52 Seeberg Olaf 262 170
32 Silver Master EST EST 14 Valkna Andres 248 174
33 Silver Youth POL POL 313 Lichocik Krzysztof 266 181
34 Silver Grand Master LTU LTU 127 Berkelis Robertas 279 187
35 Silver Youth POL POL 80 Kobus Maciek 282 190
36 Silver Master FIN FIN 999 Oksa Ari 282 190
37 Silver Grand Master EST EST 264 Truumees Neeme 264 191
38 Silver FIN FIN 46 Paakkonen Oskari 284 192
39 Silver RUS RUS 745 Gumennyy Anton 302 214
40 Silver Grand Master POL POL 156 Szymajda Pawel 307 215
41 Silver Master RUS RUS 95 Artem Ovcharuk 308 216
42 Silver Master EST EST 25 Herki Zupping 355 263
43 Silver LTU LTU 565 Bajorunas Sigitas 362 270
44 Silver L RUS RUS 94 Maxim Feudoroff 365 273
45 Silver Master LAT LAT 55 Cipots Kaspars 366 274